Powrót na stronę główną poświęconą obchodom Dni Twierdzy Nysa w poszczególnych latach Powrót na stronę główną poświęconą obchodom Dni Twierdzy Nysa w poszczególnych latach Opis wydarzeń historycznych z 1807 roku Szczegółowy program przebiegu Dni Twierdzy Nysa Zobacz,jak przebiegała bitwa o Fort II i imprezy towarzyszące - DUŻO CIEKAWYCH FILMÓW Zobacz,jak przebiegała bitwa o Fort II i imprezy towarzyszące - DUŻO CIEKAWYCH ZDJĘĆ Zobacz echa Dni Twierdzy Nysa w Internecie i innych mediach. Informacje o organizatorach Dni Twierdzy Nysa Oficjalny plakat promujacy Dni Twierdzy Nysa

Dny pevnosti Nysa 2010

Days of Nysa Fortress 2010

Die Neisser Festungstage 2010

Rekordowa liczba, ok. 50 regimentów wzięła udział w Dniach Twierdzy Nysa 2010. Ponad 10 tys. widzów obejrzało inscenizację oblężenia twierdzy z 1807r. W barwnych strojach historycznych przyjechali do Nysy miłośnicy wojska z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Węgier oraz Białorusi. W sobotnie przedpołudnie żołnierze wojsk rekonstrukcyjnych przeszli defiladą ulicami miasta na rynek, gdzie powitała ich burmistrz Nysy, Jolanta Barska.

Ponad 600 żołnierzy wojsk rekonstrukcyjnych wzięło udział w inscenizacji bitwy z 1807r. Naprzeciw siebie stanęły regimenty wojsk pruskich i francuskich. Twierdza, ze specjalnie usypanymi redutami, na których stanęło 15 armat, broniła się dzielnie przechodząc z rąk do rąk, by w końcu oblężeni w niej Prusacy, poddali się. Pirotechnicy zadbali o efekty specjalne na polu bitwy. Nie zabrakło palących się obiektów oraz wybuchów.

Na zakończenie wszystkie regimenty w defiladzie zaprezentowały się przy loży, na której zasiedli m.in. poseł Janina Okrągły, burmistrz Jolanta Barska, marszałek województwa Józef Sebesta oraz przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Wierdak.

Późnym wieczorem burmistrz Jolanta Barska wręczyła pamiątkowe dyplomy oficerom regimentów biorącym udział w Dniach Twierdzy Nysa. Podziękowała również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie imprezy.

Pobierz film "Twierdza Nysa"
(w formacie .*.mov, rozmiar 40MB,
do odtworzenia niezbędny
QuickTime Player).

Webmaster: TZ 2010

Ilość odwiedzin
po zmianie adresu strony
od 10 V 2010

 


 

 

 


 

POCZĄTKI DNI TWIERDZY NYSA
ORGANIZATORZY OSTATNICH DNI TWIERDZY NYSA
 

DNI TWIERDZY NYSA 2010

POCZĄTKI DNI TWIERDZY NYSA

Festung Neisse

W grudniu 1999r. powstało Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji o/Opole z siedzibą w Nysie.

Od początku miłośnicy nyskich fortyfikacji postawili sobie za cel

Już w 2001r. TPF zorganizowało pierwsze Dni Twierdzy Nysa, a w zasadzie był to Dzień Twierdzy - sympozjum pt. SPOSOBY WYKORZYSTANIA OBIEKTÓW POFORTECZNYCH DO CELÓW REKREACYJNYCH połączone z pokazem walki o Fort Wodny w parku miejskim w wykonaniu klubu historycznego Cesarska Gwardia Miejska w Zlatych Horach, który odwołuje się do tradycji 59. regimentu piechoty Leopolda Josepha Marii von Daun istniejącego w latach 1740-1835. Klub istnieje od 1996r. i skupia obecnie ponad trzydziestu umundurowanych grenadierów. To ich pokazom bojowym w 2001r. i na Dniu Twierdzy Nysa w 2002r. zawdzięczamy zafascynowanie nyskich miłośników fortyfikacji wojskiem historycznym.

W 2003r. przy TPF powstała kilkunastoosobowa grupa rekonstrukcji historycznej, chcąca wykorzystać doświadczenia czeskich grenadierów i utworzyć w Nysie podobną grupę. Nyscy „fascynaci” czasów napoleońskich postanowili promować narodową historię i najszczytniejsze tradycje legionów polsko-włoskich, utworzonych w 1797r. przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego, a walczących do 1806r. w Italii, w latach 1808-1812 na Półwyspie Iberyjskim, następnie w Rosji, Niemczech i Francji. Dlaczego właśnie legia polsko-włoska? Wykorzystano tutaj fakt, że w 1807r. na terenie Nysy stacjonowały dwa pułki piechoty i oddział pułku ułanów Legii Nadwiślańskiej (wywodzące się właśnie z legionów Dąbrowskiego). Postanowiono utworzyć I batalion, 1 kompanii grenadierów pierwszego pułku legii polsko-włoskiej. Zrekonstruowano historyczne umundurowanie i częściowo uzbrojono grenadierów. Dowódcą kompanii grenadierów został Marek Szczerski.

Już latem 2003r. kilkunastoosobowa grupa nyskich legionistów zaprezentowała się na III Dniach Twierdzy Nysa. Organizatorzy tej dużej, trzydniowej imprezy (TPF, Urząd Miasta i Gminy Nysa oraz Nyski Dom Kultury) zajęli I miejsce w konkursie na najlepszy program współpracy międzynarodowej (i nagrodę pieniężną - 3 tys. zł) od marszałka Sejmiku Województwa Opolskiego. Dni Twierdzy stały się dużą, cykliczną imprezą historyczną skierowaną do turystów przebywających na naszym terenie. Jest to doskonała promocja turystyczna naszego miasta. Tradycyjnie kulminacyjnym punktem imprezy była bitwa o Fort Wodny z udziałem kilku grup historycznych z Czech, Sobótki i Nysy (łącznie ponad 100 żołnierzy). Tym razem fortu bronili polscy legioniści w służbie napoleońskiej, a atakowali żołnierze pruscy.

Tradycyjnie latem 2004r. TPF przy współudziale UMiG i NDK zorganizowali dwudniowe IV Dni Twierdzy Nysa. Program imprezy był podobny do wcześniejszych uroczystości – były gry, konkursy, koncert, no i oczywiście bitwa – większa i ciekawsza od poprzednich. Na nyskim rynku nyscy grenadierzy otrzymali sztandar wykonany w nyskim Ognisku Plastycznym.

 

 

„Dni Twierdzy Nysa” są pomysłem na promocję Nysy i ściągnięcie turystów.

W 2003 roku zdobyły pierwsze miejsce na Opolszczyźnie jako impreza międzynarodowa Przy tej okazji istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytkowych obiektów, organizowana jest gra terenowa „Poszukiwanie skarbu Twierdzy Nysa”. Jest ona rozgrywana na terenie nyskich fortyfikacji.

Oto wykaz największych imprez zorganizowanych przez nasz oddział TPF w ostatnich latach (ilość uczestników jest szacunkowa)Dzień Twierdzy Nysa '2001
Dzień Twierdzy Nysa '2002
Dni Twierdzy Nysa '2003
Dni Twierdzy Nysa '2004

Dni Twierdzy Nysa '2005

Ilość widzów

200 osób
700 osób
1500 osób
3500 osób

3500 osób


WALCZYLI O TWIERDZĘ NYSKĄ
 

30 lipca po raz piąty odbyła się inscenizacja bitwy z 1807 r. między wojskami napoleońskimi a pruskimi. Terenem walk tradycyjnie był Fort 2 w Nysie, na który w tym roku przybyło tysiąc osób by uczestniczyć w tym cieszącym się coraz większą popularnością widowisku.

Sobota

Dzień bitwy

9.00 Poranny apel, rozprowadzenie wojsk - odczytanie rozkazu dziennego dla oddziałów wojsk.

9.30 Wymarsz wojsk z Fortu II do Nysy

11.30 Prezentacja regimentów na Rynku.

12.00 Gwiaździsty wymarsz wojsk z Rynku do obozu na Forcie II.

13.30 Odprawa dowódców regimentów na Forcie II.

13.45 Wymarsz wojsk z Fortu II na pole bitwy.

14.00 Prezentacja walczących wojsk na polu bitwy przy Forcie II:
- pokaz musztry pieszej pododdziałów,
- prezentacja regimentów,
- odezwa Burmistrza Nysy do wojsk i mieszkańców Nysy,
- salwa honorowa.

15.00 BITWA
Pokaz pola walki z początku XIX wieku w wykonaniu klubów historii wojskowej występujących w umundurowaniu historycznych regimentów z okresu wojen napoleońskich.

16.00 „Wspólne dziedzictwo kulturowe” apel pobitewny.

16.15 Indywidualne pokazy pojedynków i scen bitewnych dla publiczności i fotografów.

16.45 Przemarsz wojsk z pola bitwy na Fort II.

17.30 - 21.30 Imprezy na Forcie II:
Prelekcja o historii Twierdzy Nysa,
Zwiedzanie Fortu II z przewodnikiem,
Występy artystyczne, konkursy,
Forteczna biesiada.