Powrót na stronę główną poświęconą obchodom Dni Twierdzy Nysa w poszczególnych latach Powrót na stronę główną poświęconą obchodom Dni Twierdzy Nysa w poszczególnych latach Opis wydarzeń historycznych z 1807 roku Szczegółowy program przebiegu Dni Twierdzy Nysa Zobacz,jak przebiegała bitwa o Fort II i imprezy towarzyszące - DUŻO CIEKAWYCH FILMÓW Zobacz,jak przebiegała bitwa o Fort II i imprezy towarzyszące - DUŻO CIEKAWYCH ZDJĘĆ Zobacz echa Dni Twierdzy Nysa w Internecie i innych mediach. Informacje o organizatorach Dni Twierdzy Nysa Oficjalny plakat promujacy Dni Twierdzy Nysa

Dny pevnosti Nysa 2011

Days of Nysa Fortress 2011

Die Neisser Festungstage 2011

W sobotę 30 lipca 2011r. na przedpolu Fortu II  odbyła się już jedenasta edycja Dni Twierdzy Nysa. Inscenizację oblężenia Nysy z 1807 roku obejrzało około 15 tys. widzów. Co prawda Prusacy dzielnie się bronili, ale twierdza musiała się poddać pod naporem regimentów piechoty, kawalerii i artylerii armii francuskiej (tak jak co roku! - zgodnie ze scenariuszem imprezy). Inscenizację komentowali Krzysztof Dobrowolski (z Radia Opole) i Remigiusz Kamiński.

W rekonstrukcji epizodu oblężenia twierdzy wzięli udział żołnierze-rekonstruktorzy z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Ukrainy oraz po raz pierwszy kawalerzyści z Belgii i Francji. Na placu bitwy stawiło się 410 żołnierzy i markietanek (w tym 42 kawalerzystów) reprezentujących 33 regimenty (pułki). Po raz pierwszy na polu bitwy stanęła tak duża grupa kawalerzystów (ułanów, lansjerów i kirasjerów) prezentujących wspaniałe szarże na oddziały piechoty i wrogą artylerię.

  • po stronie koalicji francuskiej stanęło 226 rekonstruktorów (29 kawalerzystów) z 20 regimentów. Uzbrojeni w 10 armat  i 148 karabinów żołnierze zużyli 58 kg prochu.
  • po stronie prusaków broniących twierdzy stanęło 142 rekonstruktorów (13 kawalerzystów) z 13 regimentów. Uzbrojeni w 7 armat  i 97 karabinów żołnierze zużyli 41 kg prochu.

Inscenizacja zakończyła sie prezentacją regimentów przed lożą, na której zasiedli burmistrz Jolanta Barska oraz zaproszeni goście (marszałek województwa Józef Sebesta, przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak oraz senator Norbert Krajczy).

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności. Inscenizację bitwy oraz imprezy towarzyszące obejrzało łącznie około 15 tys. widzów.

 

Webmaster: TZ 2011

 


 

 

 


 

POCZĄTKI DNI TWIERDZY NYSA
ORGANIZATORZY OSTATNICH DNI TWIERDZY NYSA
 

DNI TWIERDZY NYSA 2011

POCZĄTKI DNI TWIERDZY NYSA

Festung Neisse

W grudniu 1999r. powstało Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji o/Opole z siedzibą w Nysie.

Od początku miłośnicy nyskich fortyfikacji postawili sobie za cel

Już w 2001r. TPF zorganizowało pierwsze Dni Twierdzy Nysa, a w zasadzie był to Dzień Twierdzy - sympozjum pt. SPOSOBY WYKORZYSTANIA OBIEKTÓW POFORTECZNYCH DO CELÓW REKREACYJNYCH połączone z pokazem walki o Fort Wodny w parku miejskim w wykonaniu klubu historycznego Cesarska Gwardia Miejska w Zlatych Horach, który odwołuje się do tradycji 59. regimentu piechoty Leopolda Josepha Marii von Daun istniejącego w latach 1740-1835. Klub istnieje od 1996r. i skupia obecnie ponad trzydziestu umundurowanych grenadierów. To ich pokazom bojowym w 2001r. i na Dniu Twierdzy Nysa w 2002r. zawdzięczamy zafascynowanie nyskich miłośników fortyfikacji wojskiem historycznym.

W 2003r. przy TPF powstała kilkunastoosobowa grupa rekonstrukcji historycznej, chcąca wykorzystać doświadczenia czeskich grenadierów i utworzyć w Nysie podobną grupę. Nyscy „fascynaci” czasów napoleońskich postanowili promować narodową historię i najszczytniejsze tradycje legionów polsko-włoskich, utworzonych w 1797r. przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego, a walczących do 1806r. w Italii, w latach 1808-1812 na Półwyspie Iberyjskim, następnie w Rosji, Niemczech i Francji. Dlaczego właśnie legia polsko-włoska? Wykorzystano tutaj fakt, że w 1807r. na terenie Nysy stacjonowały dwa pułki piechoty i oddział pułku ułanów Legii Nadwiślańskiej (wywodzące się właśnie z legionów Dąbrowskiego). Postanowiono utworzyć I batalion, 1 kompanii grenadierów pierwszego pułku legii polsko-włoskiej. Zrekonstruowano historyczne umundurowanie i częściowo uzbrojono grenadierów. Dowódcą kompanii grenadierów został Marek Szczerski.

Już latem 2003r. kilkunastoosobowa grupa nyskich legionistów zaprezentowała się na III Dniach Twierdzy Nysa. Organizatorzy tej dużej, trzydniowej imprezy (TPF, Urząd Miasta i Gminy Nysa oraz Nyski Dom Kultury) zajęli I miejsce w konkursie na najlepszy program współpracy międzynarodowej (i nagrodę pieniężną - 3 tys. zł) od marszałka Sejmiku Województwa Opolskiego. Dni Twierdzy stały się dużą, cykliczną imprezą historyczną skierowaną do turystów przebywających na naszym terenie. Jest to doskonała promocja turystyczna naszego miasta. Tradycyjnie kulminacyjnym punktem imprezy była bitwa o Fort Wodny z udziałem kilku grup historycznych z Czech, Sobótki i Nysy (łącznie ponad 100 żołnierzy). Tym razem fortu bronili polscy legioniści w służbie napoleońskiej, a atakowali żołnierze pruscy.

Tradycyjnie latem 2004r. TPF przy współudziale UMiG i NDK zorganizowali dwudniowe IV Dni Twierdzy Nysa. Program imprezy był podobny do wcześniejszych uroczystości – były gry, konkursy, koncert, no i oczywiście bitwa – większa i ciekawsza od poprzednich. Na nyskim rynku nyscy grenadierzy otrzymali sztandar wykonany w nyskim Ognisku Plastycznym.

 

 

„Dni Twierdzy Nysa” są pomysłem na promocję Nysy i ściągnięcie turystów.

W 2003 roku zdobyły pierwsze miejsce na Opolszczyźnie jako impreza międzynarodowa Przy tej okazji istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytkowych obiektów, organizowana jest gra terenowa „Poszukiwanie skarbu Twierdzy Nysa”. Jest ona rozgrywana na terenie nyskich fortyfikacji.

Oto wykaz największych imprez zorganizowanych przez nasz oddział TPF w ostatnich latach (ilość uczestników jest szacunkowa)Dzień Twierdzy Nysa '2001
Dzień Twierdzy Nysa '2002
Dni Twierdzy Nysa '2003
Dni Twierdzy Nysa '2004

Dni Twierdzy Nysa '2005

Ilość widzów

200 osób
700 osób
1500 osób
3500 osób

3500 osób


WALCZYLI O TWIERDZĘ NYSKĄ
 

30 lipca po raz piąty odbyła się inscenizacja bitwy z 1807 r. między wojskami napoleońskimi a pruskimi. Terenem walk tradycyjnie był Fort 2 w Nysie, na który w tym roku przybyło tysiąc osób by uczestniczyć w tym cieszącym się coraz większą popularnością widowisku.

Sobota

Dzień bitwy

9.00 Poranny apel, rozprowadzenie wojsk - odczytanie rozkazu dziennego dla oddziałów wojsk.

9.30 Wymarsz wojsk z Fortu II do Nysy

11.30 Prezentacja regimentów na Rynku.

12.00 Gwiaździsty wymarsz wojsk z Rynku do obozu na Forcie II.

13.30 Odprawa dowódców regimentów na Forcie II.

13.45 Wymarsz wojsk z Fortu II na pole bitwy.

14.00 Prezentacja walczących wojsk na polu bitwy przy Forcie II:
- pokaz musztry pieszej pododdziałów,
- prezentacja regimentów,
- odezwa Burmistrza Nysy do wojsk i mieszkańców Nysy,
- salwa honorowa.

15.00 BITWA
Pokaz pola walki z początku XIX wieku w wykonaniu klubów historii wojskowej występujących w umundurowaniu historycznych regimentów z okresu wojen napoleońskich.

16.00 „Wspólne dziedzictwo kulturowe” apel pobitewny.

16.15 Indywidualne pokazy pojedynków i scen bitewnych dla publiczności i fotografów.

16.45 Przemarsz wojsk z pola bitwy na Fort II.

17.30 - 21.30 Imprezy na Forcie II:
Prelekcja o historii Twierdzy Nysa,
Zwiedzanie Fortu II z przewodnikiem,
Występy artystyczne, konkursy,
Forteczna biesiada.