Powrót na stronę główną poświęconą obchodom Dni Twierdzy Nysa w poszczególnych latach Powrót na stronę główną poświęconą obchodom Dni Twierdzy Nysa w poszczególnych latach Opis wydarzeń historycznych z 1807 roku Szczegółowy program przebiegu Dni Twierdzy Nysa Zobacz,jak przebiegała bitwa o Fort II i imprezy towarzyszące - DUŻO CIEKAWYCH FILMÓW Zobacz,jak przebiegała bitwa o Fort II i imprezy towarzyszące - DUŻO CIEKAWYCH ZDJĘĆ Zobacz echa Dni Twierdzy Nysa w Internecie i innych mediach. Informacje o organizatorach Dni Twierdzy Nysa Oficjalny plakat promujacy Dni Twierdzy Nysa Nysa - stare i nowe zdjęcia Nysy, jej historia i wiele informacji o mieście
 

 

W rekonstrukcji epizodu oblężenia twierdzy, która odbyła się w dniach 27-29 lipca 2012r., wzieli udział żołnierze-rekonstruktorzy z Polski, Czech, Ukrainy, Litwy, Belgii, Francji i Niemiec. Na placu bitwy stawiło się 460 żołnierzy i markietanek (w tym 21 kawalerzystów). Gościliśmy w Nysie rekonstruktorów z 36 regimentów (pułków). Z Czech przybyło 17 Grup Rekonstrukcji Historycznych, a z Polski - 10 GRH.

Żołnierze byli uzbrojeni w ponad 260 karabinów, a artylerzyści prowadzili ostrzał z 18 armat. W trakcie inscenizacji zużyli oni ponad 100 kg prochu. Działania żołnierzy wspomagało 50 markietanek.

W dniu 26 lipca (czwartek) jak co roku Javornicka Garda będzie maszerować do Nysy na bitwę. W tym roku do Javornickiej Gardy dołączy 32 IR z Nysy. Wymarsz w czwartek przed południem. W kolumnie marszowej będzie ponad 30 żołnierzy, działa, wóz konny oraz 2 jeźdźców.

 

Dny pevnosti Nysa 2012

Days of Nysa Fortress 2012

Die Neisser Festungstage 2012

 

 

Pobierz film "Twierdza Nysa"
(w formacie .*.mov, rozmiar 40MB,
do odtworzenia niezbędny
QuickTime Player).

Webmaster: TZ 2013

 

POCZĄTKI DNI TWIERDZY NYSA
ORGANIZATORZY OSTATNICH DNI TWIERDZY NYSA
 

DNI TWIERDZY NYSA 2011

POCZĄTKI DNI TWIERDZY NYSA

Festung Neisse

W grudniu 1999r. powstało Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji o/Opole z siedzibą w Nysie.

Od początku miłośnicy nyskich fortyfikacji postawili sobie za cel

Już w 2001r. TPF zorganizowało pierwsze Dni Twierdzy Nysa, a w zasadzie był to Dzień Twierdzy - sympozjum pt. SPOSOBY WYKORZYSTANIA OBIEKTÓW POFORTECZNYCH DO CELÓW REKREACYJNYCH połączone z pokazem walki o Fort Wodny w parku miejskim w wykonaniu klubu historycznego Cesarska Gwardia Miejska w Zlatych Horach, który odwołuje się do tradycji 59. regimentu piechoty Leopolda Josepha Marii von Daun istniejącego w latach 1740-1835. Klub istnieje od 1996r. i skupia obecnie ponad trzydziestu umundurowanych grenadierów. To ich pokazom bojowym w 2001r. i na Dniu Twierdzy Nysa w 2002r. zawdzięczamy zafascynowanie nyskich miłośników fortyfikacji wojskiem historycznym.

W 2003r. przy TPF powstała kilkunastoosobowa grupa rekonstrukcji historycznej, chcąca wykorzystać doświadczenia czeskich grenadierów i utworzyć w Nysie podobną grupę. Nyscy „fascynaci” czasów napoleońskich postanowili promować narodową historię i najszczytniejsze tradycje legionów polsko-włoskich, utworzonych w 1797r. przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego, a walczących do 1806r. w Italii, w latach 1808-1812 na Półwyspie Iberyjskim, następnie w Rosji, Niemczech i Francji. Dlaczego właśnie legia polsko-włoska? Wykorzystano tutaj fakt, że w 1807r. na terenie Nysy stacjonowały dwa pułki piechoty i oddział pułku ułanów Legii Nadwiślańskiej (wywodzące się właśnie z legionów Dąbrowskiego). Postanowiono utworzyć I batalion, 1 kompanii grenadierów pierwszego pułku legii polsko-włoskiej. Zrekonstruowano historyczne umundurowanie i częściowo uzbrojono grenadierów. Dowódcą kompanii grenadierów został Marek Szczerski.

Już latem 2003r. kilkunastoosobowa grupa nyskich legionistów zaprezentowała się na III Dniach Twierdzy Nysa. Organizatorzy tej dużej, trzydniowej imprezy (TPF, Urząd Miasta i Gminy Nysa oraz Nyski Dom Kultury) zajęli I miejsce w konkursie na najlepszy program współpracy międzynarodowej (i nagrodę pieniężną - 3 tys. zł) od marszałka Sejmiku Województwa Opolskiego. Dni Twierdzy stały się dużą, cykliczną imprezą historyczną skierowaną do turystów przebywających na naszym terenie. Jest to doskonała promocja turystyczna naszego miasta. Tradycyjnie kulminacyjnym punktem imprezy była bitwa o Fort Wodny z udziałem kilku grup historycznych z Czech, Sobótki i Nysy (łącznie ponad 100 żołnierzy). Tym razem fortu bronili polscy legioniści w służbie napoleońskiej, a atakowali żołnierze pruscy.

Tradycyjnie latem 2004r. TPF przy współudziale UMiG i NDK zorganizowali dwudniowe IV Dni Twierdzy Nysa. Program imprezy był podobny do wcześniejszych uroczystości – były gry, konkursy, koncert, no i oczywiście bitwa – większa i ciekawsza od poprzednich. Na nyskim rynku nyscy grenadierzy otrzymali sztandar wykonany w nyskim Ognisku Plastycznym.

 

 

„Dni Twierdzy Nysa” są pomysłem na promocję Nysy i ściągnięcie turystów.

W 2003 roku zdobyły pierwsze miejsce na Opolszczyźnie jako impreza międzynarodowa Przy tej okazji istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytkowych obiektów, organizowana jest gra terenowa „Poszukiwanie skarbu Twierdzy Nysa”. Jest ona rozgrywana na terenie nyskich fortyfikacji.

Oto wykaz największych imprez zorganizowanych przez nasz oddział TPF w ostatnich latach (ilość uczestników jest szacunkowa)Dzień Twierdzy Nysa '2001
Dzień Twierdzy Nysa '2002
Dni Twierdzy Nysa '2003
Dni Twierdzy Nysa '2004

Dni Twierdzy Nysa '2005

Ilość widzów

200 osób
700 osób
1500 osób
3500 osób

3500 osób


WALCZYLI O TWIERDZĘ NYSKĄ
 

30 lipca po raz piąty odbyła się inscenizacja bitwy z 1807 r. między wojskami napoleońskimi a pruskimi. Terenem walk tradycyjnie był Fort 2 w Nysie, na który w tym roku przybyło tysiąc osób by uczestniczyć w tym cieszącym się coraz większą popularnością widowisku.

Sobota

Dzień bitwy

9.00 Poranny apel, rozprowadzenie wojsk - odczytanie rozkazu dziennego dla oddziałów wojsk.

9.30 Wymarsz wojsk z Fortu II do Nysy

11.30 Prezentacja regimentów na Rynku.

12.00 Gwiaździsty wymarsz wojsk z Rynku do obozu na Forcie II.

13.30 Odprawa dowódców regimentów na Forcie II.

13.45 Wymarsz wojsk z Fortu II na pole bitwy.

14.00 Prezentacja walczących wojsk na polu bitwy przy Forcie II:
- pokaz musztry pieszej pododdziałów,
- prezentacja regimentów,
- odezwa Burmistrza Nysy do wojsk i mieszkańców Nysy,
- salwa honorowa.

15.00 BITWA
Pokaz pola walki z początku XIX wieku w wykonaniu klubów historii wojskowej występujących w umundurowaniu historycznych regimentów z okresu wojen napoleońskich.

16.00 „Wspólne dziedzictwo kulturowe” apel pobitewny.

16.15 Indywidualne pokazy pojedynków i scen bitewnych dla publiczności i fotografów.

16.45 Przemarsz wojsk z pola bitwy na Fort II.

17.30 - 21.30 Imprezy na Forcie II:
Prelekcja o historii Twierdzy Nysa,
Zwiedzanie Fortu II z przewodnikiem,
Występy artystyczne, konkursy,
Forteczna biesiada.