Powrót na stronę główną poświęconą obchodom Dni Twierdzy Nysa w poszczególnych latach Opis wydarzeń historycznych z 1807 roku Szczegółowy program przebiegu Dni Twierdzy Nysa Zobacz,jak przebiegała bitwa o Fort II i imprezy towarzyszące - DUŻO CIEKAWYCH FILMÓW Zobacz,jak przebiegała bitwa o Fort II i imprezy towarzyszące - DUŻO CIEKAWYCH ZDJĘĆ Zobacz echa Dni Twierdzy Nysa w Internecie i innych mediach. Informacje o organizatorach Dni Twierdzy Nysa Oficjalny plakat promujacy Dni Twierdzy Nysa Nysa - stare i nowe zdjęcia Nysy, jej historia i wiele informacji o mieście
 


Filmowe kalendarium Dni Twierdzy Nysa


13 edycja Dni Twierdzy - skromniejsza od poprzednich.

Ze względów ekonomicznych w tym roku święto nyskich fortyfikacji bedzie w wersji okrojonej. Zabrakło funduszy unijnych. Urząd Miasta przeznacza ok. 50 tys. zł na organizację imprezy, która od lat jest magnesem dla turystów z kraju i zagranicy. Kilkugodzinna impreza odbędzie się w rynku. Punktem kulminacyjnym bedzie potyczka uliczna w której weźmie udział około stu żołnierzy-rekonstruktorów ze Zlatych Hor, Javornika i Nysy - 6 regimentów (pułków). 

Imprezy towarzyszące ratują imprezę

Główne uroczystości odbeda się w sobotę 27 lipca. Jednak liczne imprezy towarzyszące odbędą się w dniach 26-28 lipca. Dzięki zaangażowaniu członków nyskich Grup Rekonstrukcji Historycznych bedziemy mieli dodatkowe trzydniowe atrakcje:

  • Fort II (na poligonie) - Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji Twierdza Nysa organizuje "huczne" obchody 10-lecia GRH "Legia Polsko-Włoska" (grenadierzy i artyleria). Zaproszeni rekonstruktorzy rozbiją obozowisko na Fort II.

  • Błękitna Zatoka w Głębinowie - Stowarzyszenie Historyczne Legionów i Mazurka Dąbrowskiego w Nysie organizuje rekonstrukcję bitwy z 1797 r., która miała miejsce nad jeziorem Garda we Włoszech pod dowództwem gen. Dąbrowskiego.

Relacja z DNI TWIERDZY NYSA '2013

Przemarsz ulicami i pokaz musztry paradnej na rynku 
Potyczka uliczna na nyskim rynku

Tegorocznym Dniom Twierdzy Nysa towarzyszyły dwie inscenizacje zorganizowane przez nyskie stowarzyszenia.
 

Jedną z nich zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji Twierdza Nysa. W jego ramach od 2003 roku działa Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Legia Polsko-Włoska", w skład której wchodzą grenadierzy i artyleria. Nyscy legioniści obchodzący w tym roku jubileusz 10-lecia istnienia zaprosili na trzydniowy biwak na Fort II przyjaciół rekonstruktorów z zaprzyjaźnionych regimentów w Sobótce, Koźlu, Srebrnej Górze, Kłodzku i morawskim Javorniku.

Kulminacyjnym punktem tej imprezy była inscenizacja batalistyczna "Wybuchowe imieniny komendanta" zorganizowana na dziedzińcu Fortu nr II. Komendant fortu, w którym stanęły wojska polskie, zaprosił dowódców wojsk pruskich. Przy biesiadnym stole doszło do sporu. Jak często w życiu bywa poszło o kobietę.

Popatrzmy jak to było…

 

 

 

Dny pevnosti Nysa 2013

Days of Nysa Fortress 2013

Die Neisser Festungstage 2013

 

 

Webmaster: TZ 2013
 

POCZĄTKI DNI TWIERDZY NYSA
ORGANIZATORZY OSTATNICH DNI TWIERDZY NYSA
 

DNI TWIERDZY NYSA 2013

POCZĄTKI DNI TWIERDZY NYSA

Festung Neisse

W grudniu 1999r. powstało Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji o/Opole z siedzibą w Nysie.

Od początku miłośnicy nyskich fortyfikacji postawili sobie za cel

Już w 2001r. TPF zorganizowało pierwsze Dni Twierdzy Nysa, a w zasadzie był to Dzień Twierdzy - sympozjum pt. SPOSOBY WYKORZYSTANIA OBIEKTÓW POFORTECZNYCH DO CELÓW REKREACYJNYCH połączone z pokazem walki o Fort Wodny w parku miejskim w wykonaniu klubu historycznego Cesarska Gwardia Miejska w Zlatych Horach, który odwołuje się do tradycji 59. regimentu piechoty Leopolda Josepha Marii von Daun istniejącego w latach 1740-1835. Klub istnieje od 1996r. i skupia obecnie ponad trzydziestu umundurowanych grenadierów. To ich pokazom bojowym w 2001r. i na Dniu Twierdzy Nysa w 2002r. zawdzięczamy zafascynowanie nyskich miłośników fortyfikacji wojskiem historycznym.

W 2003r. przy TPF powstała kilkunastoosobowa grupa rekonstrukcji historycznej, chcąca wykorzystać doświadczenia czeskich grenadierów i utworzyć w Nysie podobną grupę. Nyscy „fascynaci” czasów napoleońskich postanowili promować narodową historię i najszczytniejsze tradycje legionów polsko-włoskich, utworzonych w 1797r. przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego, a walczących do 1806r. w Italii, w latach 1808-1812 na Półwyspie Iberyjskim, następnie w Rosji, Niemczech i Francji. Dlaczego właśnie legia polsko-włoska? Wykorzystano tutaj fakt, że w 1807r. na terenie Nysy stacjonowały dwa pułki piechoty i oddział pułku ułanów Legii Nadwiślańskiej (wywodzące się właśnie z legionów Dąbrowskiego). Postanowiono utworzyć I batalion, 1 kompanii grenadierów pierwszego pułku legii polsko-włoskiej. Zrekonstruowano historyczne umundurowanie i częściowo uzbrojono grenadierów. Dowódcą kompanii grenadierów został Marek Szczerski.

Już latem 2003r. kilkunastoosobowa grupa nyskich legionistów zaprezentowała się na III Dniach Twierdzy Nysa. Organizatorzy tej dużej, trzydniowej imprezy (TPF, Urząd Miasta i Gminy Nysa oraz Nyski Dom Kultury) zajęli I miejsce w konkursie na najlepszy program współpracy międzynarodowej (i nagrodę pieniężną - 3 tys. zł) od marszałka Sejmiku Województwa Opolskiego. Dni Twierdzy stały się dużą, cykliczną imprezą historyczną skierowaną do turystów przebywających na naszym terenie. Jest to doskonała promocja turystyczna naszego miasta. Tradycyjnie kulminacyjnym punktem imprezy była bitwa o Fort Wodny z udziałem kilku grup historycznych z Czech, Sobótki i Nysy (łącznie ponad 100 żołnierzy). Tym razem fortu bronili polscy legioniści w służbie napoleońskiej, a atakowali żołnierze pruscy.

Tradycyjnie latem 2004r. TPF przy współudziale UMiG i NDK zorganizowali dwudniowe IV Dni Twierdzy Nysa. Program imprezy był podobny do wcześniejszych uroczystości – były gry, konkursy, koncert, no i oczywiście bitwa – większa i ciekawsza od poprzednich. Na nyskim rynku nyscy grenadierzy otrzymali sztandar wykonany w nyskim Ognisku Plastycznym.

 

 

„Dni Twierdzy Nysa” są pomysłem na promocję Nysy i ściągnięcie turystów.

W 2003 roku zdobyły pierwsze miejsce na Opolszczyźnie jako impreza międzynarodowa Przy tej okazji istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytkowych obiektów, organizowana jest gra terenowa „Poszukiwanie skarbu Twierdzy Nysa”. Jest ona rozgrywana na terenie nyskich fortyfikacji.

Oto wykaz największych imprez zorganizowanych przez nasz oddział TPF w ostatnich latach (ilość uczestników jest szacunkowa)Dzień Twierdzy Nysa '2001
Dzień Twierdzy Nysa '2002
Dni Twierdzy Nysa '2003
Dni Twierdzy Nysa '2004

Dni Twierdzy Nysa '2005

Ilość widzów

200 osób
700 osób
1500 osób
3500 osób

3500 osób


WALCZYLI O TWIERDZĘ NYSKĄ
 

30 lipca po raz piąty odbyła się inscenizacja bitwy z 1807 r. między wojskami napoleońskimi a pruskimi. Terenem walk tradycyjnie był Fort 2 w Nysie, na który w tym roku przybyło tysiąc osób by uczestniczyć w tym cieszącym się coraz większą popularnością widowisku.

Sobota

Dzień potyczki

 

Rynek Solny

10.00 - Przyjazd i zbiórka wojsk

10.30 - Przemarsz wojsk ulicami miasta (ul. Sobieskiego, ul. Celna, Rynek).

 

RYNEK

11.00-11.30

• przegląd wojsk – musztra paradna,
• złożenie meldunku Burmistrzowi Nysy,
• salwa honorowa,

11.30-14.00

• indywidualne prezentacje dla publiczności i fotografów,

• prezentacja życia obozowego.


14.00 POTYCZKA ULICZNA

Inscenizacja potyczki ulicznej w wykonaniu ponad osiemdziesięciu miłośników historii wojskowej występujących w umundurowaniu regimentów z okresu wojen napoleońskich.

Uwaga! Ze względu bezpieczeństwa publiczność zobowiązana jest do przestrzegania wyznaczonych stref zwiedzania, stref parkingowych, organizacji ruchu oraz respektowania poleceń służb porządkowych i organizatorów. Obowiązuje bezwzględny zakaz przekraczania wyznaczonych stref pola bitwy!
 

Bastion św. Jadwigi

7.00 – Bastion św. Jadwigi przy ul. Piastowskiej - zbiórka uczestników rajdów pieszych pn. „Zdobywanie Twierdzy Nyskiej”. Wyjście 3 grup o godz. 7.00, 7.30 i 8.00. Przejście na trasie Bastion św. Jadwigi, Fort II, Fort Prusy, Reduta Królicza, Fort Wodny (ok. 12 km). Zakończenie posiłkiem przy ognisku ok. 14.00

15.00 „Konferencja forteczna” w ramach projektu pt. "Trasy turystyczne w twierdzach Nysy i Józefowa" współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007-2013 – wstęp wolny,

17.00 – Otwarcie nowej trasy turystycznej,

18.00 Biesiada Forteczna, w tym: występ zespołów tanecznych Reelandia i Inis An Rice oraz koncert zespołu Filids – muzyka celtycka
 

Fort II (na poligonie)

11.00 – 17.00 - zwiedzanie fortu (bilet wstępu 5 zł, dzieci do lat 3 bezpłatnie).

Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji Twierdza Nysa organizuje "huczne" obchody 10-lecia GRH "Legia Polsko-Włoska" (grenadierzy i artyleria). Zaproszeni rekonstruktorzy rozbiją obozowisko na Fort II.

18.00 Inscenizacja potyczki "Wybuchowe imieniny komendanta"
Potyczka na dziedzińcu Fortu II w wykonaniu ok. 70 żołnierzy rekonstruktorów z Polski i Czech. 
19.00 - Biesiada forteczna przy muzyce. Zwiedzanie fortu.

Impreza biletowana  (bilet wstępu 5 zł).
 

Jezioro Nyskie - Błękitna Zatoka w Głębinowie

Rekonstrukcja bitwy wodnej organizowanej przez Stowarzyszenie Historyczne Legionów i Mazurka Dąbrowskiego w Nysie:

18.00 Rekonstrukcja bitwy nad jeziorem z 1797 r.,
która miała miejsce nad jeziorem Garda we Włoszech pod dowództwem gen. Dąbrowskiego, w tym atak okrętu żaglowego na Błękitną zatokę.

• Sesja fotograficzna z ułanami, artylerzystami, grenadierami i na okręcie żaglowym.
 

Forteczna Wieża Ciśnień

11.00 – 19.00 - zwiedzanie wieży - bilet wstępu na taras widokowy – dorośli 2 zł, dzieci 1 zł.
 

Skarbca św. Jakuba

10.00-12.00 i 15.00-16.00 - zwiedzanie Skarbca św. Jakuba (dzwonnica przy Bazylice św. Jakuba St. Apostoła i św. Agnieszki) – co 0,5 godziny – bilet wstępu – 5 zł
 

Wieża Wrocławska

10.00-18.00 - zwiedzanie z przewodnikiem (wstęp wolny) - zorganizowane przez Stowarzyszenie „Księstwo Nyskie”
 

Wieża ratuszowa (rynek)

10.00-19.00 - Wjazd szybkobieżną windą na taras widokowy - 5 zł i ulgowy 2,50 zł.