Powrót

XIV DNI TWIERDZY NYSA

(25 - 27 lipca 2014r.)
 

RELACJE MEDIALNE

   
 

Relacje telewizyjne, radiowe, prasowe

 
 

Radio Opole 13.07.2014 <<kliknij>> (Dni Twierdzy Nysa coraz bliżej)

Radio Opole 21.07.2014 <<kliknij>> (Dni Twierdzy Nysa już w piątek)

Radio Opole 25.07.2014 <<kliknij>> (Twierdza Nysa po raz czternasty)

Radio Nysa 26.06.2014 <<kliknij>> (XIV Dni Twierdzy Nysa rozpoczęte)

Nowa trybuna Opolska 26.07.2014 <<kliknij>> (Dni Twierdzy Nysa. Zapowiada się wielkie widowisko)

TVP Opole 27.07.2014 <<kliknij>> (Dni Twierdzy Nysa)

 


Powrót

Portale internetowe

 
 

Urząd MiG Nysa 11.07.2013 <<kliknij>>

Nasza Nysa 3.07.2014 <<kliknij>>

 

 

Dzień 26 lipca 2014r. zapisze się w historii. Prusacy i wojska napoleońskie zmierzyły się przed Fortem II w Nysie. Przed południem turyści i mieszkańcy podziwiali wojska na nyskim rynku....

Parada wojsk historycznych w ramach XIV Dni Twierdzy Nysa

Przed południem w dniu 26 lipca 2014r. w ramach XIV Dni Twierdzy Nysa mieszkańcy i goście podziwiali żołnierzy z czasów napoleońskich gotowych wziąć udział w popołudniowej bitwie na przedpolu Fortu II. Oficerowie złożyli meldunek burmistrz Jolancie Barskiej, ubranej w historyczny strój i z pierścieniem władzy na ręku. Na nyskim rynku była salwa honorowa i musztra z udziałem żołnierzy z Polski, Niemiec, Czech, Ukrainy i Litwy. Grupa historyczna z Ukrainy przyjechała do Nysy z Łucka mimo trudnej sytuacji w swoim kraju. Wszyscy zebrali duże brawa, a na zakończenie był występ zespołu muzycznego Funny Fellows ze Słowacji. Na Rynku można było zakupić wiele pamiątek i produktów, stargany pozostały do niedzieli, kiedy to odbywał się Jarmark Jakubowy.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Grupa historyczna z Ukrainy z burmistrz Jolantą Barską i Markiem Szczerskim

image

Burmistrz Nysy Jolanta Barska w stroju historycznym

image

image

Więcej zdjęć z parady na FB Miasto i Gmina Nysa kilknij (www.facebook.com)

Inscenizacja bitwy z czasów napoleońskich 

Ponad 10 tysięcy widzów mogło oglądać bitwę na przedpolu Fortu II. Około 300 żołnierzy w tym prawie 20 kawalerzystów z czasów napoleońskich pokazało kunszt wojskowy na placu boju. Były, huk z armat i broni żołnierzy, ataki kawalerii, zapach palących się budynków. W otoczeniu Fortu II można było obserwować obozowiska wojsk, palące się jeszcze ogniska, gdzie przygotowywano potrawy dla żołnierzy przed bitwą. W czasie zaplanowanej według scenariusza inscenizacji oblężenia Nysy przez wojska napoleońskie z 1807r. zużyto ok. 120 kilogramów prochu. W zabudowaniach na polu bitwy byli nyscy chłopi, markietanki, pastor i zakonnik. Kto wygrał? Mimo zaciekłej obrony Prusaków żołnierze wojsk napoleońskich wygrali tę bitwę. Publiczność nagrodziła wszystkich brawami, burmistrz Jolanta Barska przyjmowała gratulacje za organizację XIV Dni Twierdzy Nysa od oficerów biorących udział w bitwie. Wśród wielu gości inscenizację obserwowali goście z partnerskich miast Ingelheim, Sumperka i Kołomyi, a także posłowie Janina Okrągły i Rajmund Miller, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Feliks Kamienik oraz część radnych Rady. Historycznie, wojska napoleońskie w 1807r. aż 114 dni oblegały Nysę nieustannie ją ostrzeliwując ciężką artylerią. Po tym wydarzeniu w mieście ocalało tylko pięć domów. Dopiero brak odsieczy z amunicją i żywnością zmusił Nysę do kapitulacji. Pamiątką tego oblężenia jest żeliwna kula w Domu Wagi Miejskiej. Na zakończenie wszyscy doskonale bawili się w Forcie II podczas festynu. Żołnierze odpoczywali po ciężkiej bitwie, turyści biesiadowali przy grochówce, kiełbaskach z grilla, zimnych napojach i zwiedzali podziemia fortu. Wszystkim przygrywał zespół Chudoba. Imprezę zabezpieczała medycznie Maltańska Służba Medyczna w Nysie.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Więcej zdjęć z bitwy na FB Miasto i Gmina Nysa - kilknij (www.facebook.com)

Artur Pieczarka rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

 

 

Webmaster: TZ 2014