Powrót

V DNI TWIERDZY NYSA
Galeria zdjęć
(prawie 400 unikalnych zdjęć)

Reportaż w TV3 Poznań wyemitowany 12.07.2005r.
ściągnij plik kur_54.wmv
(4,2 MB - 4,26 minuty)
http://www.tvp.pl/telekurier/reportaze.htm

   
 

piątek 29 lipca 2005r.

CAPSTRZYK - nocny przemarsz oddziałów (z pochodniami) z obozowiska usytuowanego w parku miejskim, pod Pomnik Patriotów. Złożenie hołdu wszystkim patriotom poległym za wolność Ojczyzny i salwa honorowa. Później powrót do obozowiska.

 

sobota 30 lipca 2005r.

Przemarsz oddziałów z obozowiska do Pałacu Biskupiego, w którym ma siedzibę nyskie muzeum.

Zgrupowanie oddziałów na dziedzińcu Pałacu Biskupiego.

Zwiedzanie wystawy poświęconej kulturze Japonii. Przybyłych "wojaków" najbardziej zainteresowało uzbrojenie samurajów - miecze, sztylety, włócznie i XVII-wieczne zbroje wykonane ze stali, laki, skóry i jedwabiu. Eksponaty pochodzą z muzeów w Łodzi, Gliwicach, Wrocławiu, muzeum księży werbistów w Pieniężnie oraz z prywatnych zbiorów dyr. muzeum Remigiusza Kamińskiego.

Uroczyste otwarcie V Dni Twierdzy Nysa. Przemówienia oficjalne (Marszałek Sejmiku Opolskiego, Ryszard Gala i burmistrz Nysy, Marian Smutkiewicz). Uroczyste przekazanie przez rektora PWSZ w Nysie, Ryszarda Knosalę, umowy o wzajemnej współpracy nyskiej uczelni i TPF przy rewitalizacji nyskich fortyfikacji. Salwa honorowa.

Przemarsz oddziałów do obozowiska, usytuowanego w parku miejskim. Kolumnę poprzedzali oficjalni goście.

Życie obozowe. Jak żołnierze spędzają wolny czas, oczywiście z markietankami. Przygotowania do bitwy.

INSCENIZACJA BITWY O FORT WODNY
Próba odtworzenia realiów bitwy o Nysę z 1807r.

Obsadzenie fortu przez wojska pruskie (ponieważ w Polsce nie ma jednostek pruskich, to prusaków "udają" Czesi ze Zlatych Hor, Iczyna i Brna z regimentów austriackich). Fort atakują polscy legioniści w służbie Napoleona. Po ostrzale artyleryjskim i strzeleckim atakujący forsują fosę i wdzierają się do fortu.

Zacięte walki o fort. Można obserwować taktykę walk z początku XIX wieku.
Raz na wozie, raz pod wozem.

Zakończenie bitwy. Odznaczenie najdzielniejszych żołnierzy. Wręczał je rektor PWSZ w Nysie - Ryszard Knosala.

Udział markietanek w walkach i nie tylko... Zobacz jak ciężką i niebezpieczną rolę pełniły one w tamtych czasach. Żołnierze będąc na siedmioletnim "kontrakcie" nie wyobrażali sobie życia bez nich!!! Zobacz dlaczego!

 

A PO BITWIE - ŚPIEWY, TAŃCE, HULANKI I SWAWOLE. JAK TO PO BITWIE!!!

Koncert w wykonaniu młodych piosenkarzy z Nyskiego Studia Piosenki kierowanego przez Romana Hudaszka.

Koncert muzyki szkockiej (nie tylko wojskowej z czasów napoleońskich) w wykonaniu młodych dudziarzy i werblistów z grupy Pipes & Drums z Częstochowy. Grupę prowadzi Tomasz Ujma - częstochowski "Szkot" z wyboru i zamiłowania. Trzon częstochowskiego pipe bendu stanowią harcerki z 12 CDKH. Ich mottem jest „keep piping &drumming” – czyli „dudnić” i bębnić" cokolwiek by się działo! Pierwszy raz wystąpili u nas na Dniach Twierdzy w 2004r.

Potem rozpoczynają się tańce do późnej nocy. Po prostu TAŃCE, HULANKI, SWAWOLE...
(z naciskiem na tańce).

A nocą forteczny majdan rozjaśniają ognie młodej nyskiej grupy - Teatru Żywiołów "Vertallen". Było to fascynujące widowisko, w którym młodzi artyści w nietuzinkowy sposób pokazali odwieczną walkę DOBRA ze ZŁEM. Tym razem zło zwyciężyło. Ale może już wkrótce... Koniecznie zobacz!!!

niedziela 31 lipca 2005r.

Imprezy na Forcie II - zwiedzanie fortu (z atrakcjami) w towarzystwie wojsk historycznych, gry i zabawy, poszukiwanie Skarbu Twierdzy.

Imprezy na Forcie Wodnym - występy, nagrodzenie najlepszych poszukiwaczy skarbu, rozlosowanie nagród za cegiełki zakupione w tych dniach . Nagrody wręczał burmistrz Nysy - Marian Smutkiewicz. Po uroczystości odbył się spontaniczny występ burmistrza - zaśpiewał on wiele przebojów z minionych lat.

Opracował Tadeusz Zdanowicz
większość zdjęć T. Zdanowicz

Webmaster: T. Zdanowicz 2005